simatic-safety-integrated

پی ال سی (PLC) و کاربرد آن

پی ال سی ( PLC )

PLC یا به عبارتیProgrammable Logic Controller  که به نام Programmable Controller نیز شناخته می‌شود یک کامپیوتر دیجیتال صنعتی است که برای کنترل فرآیندهای صنعتی، نظیر خطوط مونتاژ، تجهیزات روباتیک و هر فعالیتی که نیازمند کنترل با قابلیت اطمینان بالا باشد، طراحی و ساخته شده‌است. تسهیل در برنامه‌نویسی و خطایابی آسان فرآیند، از ویژگی‌های PLC می‌باشد. به عبارت دیگر، پی‌ال‌سی کنترل‌کننده‌ی نرم‌افزاری است که در قسمت ورودی، اطلاعاتی را به صورت باینری دریافت و آنها را طبق برنامه‌ای که در حافظه‌اش ذخیره شده پردازش می‌نمایند و نتیجه‌ی عملیات را نیز از قسمت خروجی به صورت فرمان‌هایی به گیرنده‌ها و اجرا کننده‌های فرمان ( Actuators ) ارسال می‌کند. به عبارت دیگر PLC عبارت از یک کنترل‌کننده‌‌ی منطقی است که می‌توان منطق کنترل را توسط برنامه برای آن تعریف نمود و در صورت نیاز، به راحتی آن را تغییر داد.

نحوه کارکرد و کاربرد PLC

PLC  ها به نحوی طراحی شده‌اند که در محیط‌ها و شرایط صنعتی، دوام بیاورند و در برابر گرما، سرما، گرد و غبار و رطوبت محافظت شده‌اند.

PLC  دارای یک میکروپروسسور است که با استفاده از زبان کامپیوتر برنامه‌نویسی می‌شود. برنامه در یک کامپیوتر نوشته شده و از طریق یک کابل به PLC منتقل می‌شود. برای اولین بار از PLC در صنعت اتومبیل‌سازی استفاده‌شد و این دستگاه جایگزین رله‌ها و تایمرها شد. در سیستم PLC، نتایج خروجی در پاسخ به شرایط ورودی، باید در یک زمان محدود تولید شود. درصورت عدم پاسخ مناسب در زمان تعریف شده، عملکرد ناخواسته در سیستم اتفاق می‌افتد.

PLC ها مشخصه‌های فراوانی دارند ولی پرکاربردترین آنها عبارتند از:

 1. تعداد ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ
 2. تعداد تایمر
 3. تعداد شمارنده
 4. تعداد رله‌های کمکی
 5. حجم حافظه قابل برنامه‌ریزی
 6. سرعت اجرای دستورات

اهمیت PLC در اتوماسیون صنعتی

 • کنترل بهتر فرآیندهای تولید
 • سرعت و دقت عمل بالا
 • توانایی خواندن انواع ورودی‌های دیجیتال، آنالوگ و فرکانس بالا
 • توانایی انتقال فرمان به سیستم‌ها و قطعات خروجی نظیر مانیتورهای صنعتی، موتور، شیربرقی و غیره
 • امکانات اتصال به شبکه
 • ابعاد بسیار کوچک
 • سرعت پاسخگویی بسیار بالا
 • ایمنی، دقت و انعطاف‌پذیری زیاد
 • امکان شبکه‌کردن PLC ها و مدیریت آنها با یک کامپیوتر مرکزی

مزایای PLC

 1. از آنجایی که PLCتوان بسیار کمی مصرف می‌کند، توان مصرفی به شدت کاهش پیدا خواهد‌ کرد.
 2. توابع عیب‌یاب داخلی سیستم PLC، تشخیص و عیب‌یابی سیستم را بسیار سریع و راحت می‌کند.
 3. برخلاف سیستم‌های قدیمی در سیستم‌های کنترلی PLC اگر نیاز به تغییر در نحوه کنترل یا ترتیب مراحل آن داشته باشیم، بدون نیاز به تغییر سیم‌بندی و تنها با نوشتن چند خط برنامه این کار را انجام می‌دهیم. در نتیجه وقت و هزینه بسیار بسیار اندکی صرف انجام اینکار خواهد شد.
 4. در مقایسه با تابلوهای قدیمی در سیستم‌های مبتنی بر PLC نیاز به قطعات کمکی از قبیل رله، کانتر، تایمر، مبدل‌های A/D و D/A و … بسیار کمتر شده‌است. همین امر نیز باعث شده در سیستم‌های جدید از سیم‌بندی، پیچیدگی و وزن تابلو به نحو چشمگیری کاسته شود.
 5. PLC ها استهلاک مکانیکی ندارند. بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای نخواهد داشت.
 6. برخلاف مدارات رله کنتاکتوری، PLC ها نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی‌کنند. از آنجایی که سرعت عملکرد و پاسخ‌دهی PLC در حدود میکرو ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است. لذا زمان لازم برای انجام هر سیکل‌کاری ماشین بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می‌شود.
 7. ضریب اطمینان و درجه حفاظت این سیستم‌ها بسیار بالاتر از ماشین‌های رله ای است.
 8. وقتی توابع کنترل پیچیده‌تر و تعداد I/O ها خیلی زیاد باشد، جایگزین کردن PLC بسیار کم هزینه‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

نظر خود را بنویسید

فیلدهای ضروری نمایش داده شده است. ایمیل شما نزد ما محفوظ است.